Born To Travel

Twoje źródło inspiracji i praktycznych porad dotyczących podróży. Odkryj z nami najpiękniejsze zakątki świata, poznaj kultury, tradycje i sekrety ukryte w odległych miejscach. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę!

Przed wyjazdem do Chin należy zapoznać się z polityką kraju i poziomem zanieczyszczenia powietrza. Należy również unikać oszustw i ważnych świąt. Niezależnie od tego, czy podróżujesz sam, czy z grupą przyjaciół, jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Poniżej wymieniono kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas podróży do Chin. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej wskazówek. Będziecie zadowoleni, że to zrobiliście!

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach

Jeśli planujecie podróż do Chin, warto zwrócić uwagę na stan zanieczyszczenia powietrza. Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, a jakość powietrza w głównych chińskich miastach staje się coraz bardziej niezdrowa – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu stock-online.pl. W 2014 r. zanieczyszczenie powietrza w regionie Pekin-Tianjin-Hebei osiągnęło poziom 93 mikrogramów pyłu zawieszonego na metr sześcienny – przekraczając normy krajowe i normy WHO. Ponadto położenie geograficzne regionu jest jednym z największych czynników złej jakości powietrza w Pekinie, a inwersje w okresie zimowym przyczyniają się do wysokiego poziomu PM2.5.

Badanie wykazało, że problem zanieczyszczenia w Chinach rozprzestrzenił się na inne kraje, w tym Stany Zjednoczone. Zanieczyszczenie powietrza powoduje ponad milion przedwczesnych zgonów rocznie. Chociaż rząd chiński zwiększył zakres monitorowania zanieczyszczenia powietrza, problemem pozostaje wiedza, jak skutecznie wykorzystywać te dane. Na szczęście rząd chiński poczynił postępy w tej dziedzinie. Obecnie w całym kraju działa ponad sześćset federalnych stacji monitorujących, a tysiące stacji monitorujących jest zarządzanych przez władze lokalne.

Unikanie oszustw

Uważaj na powszechne oszustwa związane z podróżowaniem po Chinach. Oszustwa są wszędzie w Azji, więc zachowaj środki ostrożności i czujność, gdy jesteś w obcym kraju. Na przykład chiński taksówkarz może zapytać, skąd jesteś, a następnie polecić Ci nowy hotel – na podstawie Twojej sugestii, że dostanie prowizję od nowego gościa. Jeśli podróżujesz samotnie, uważaj na takie kontakty.

Większość ludzi jest przyjazna i pomocna, ale są sposoby, aby się zabezpieczyć. Nie poddawaj się presji oszusta i w razie wątpliwości nie wychylaj się. Może się wydawać, że płacenie gotówką jest łatwe, ale bądź ostrożny. Nigdy nie podawaj swojej karty bankowej, nawet nieznajomej osobie, i miej oczy szeroko otwarte na podejrzane działania. Zamiast tego należy odejść, nie szukać swojej karty bankowej i słuchać swojego instynktu.

Read more about:   Najdroższe miasta turystyczne na świecie

Unikanie polityki podczas podróży do Chin

Podróżujący powinni unikać angażowania się w działalność polityczną podczas podróży do Chin. Chociaż rząd chiński nie publikuje listy osób i podmiotów objętych sankcjami, osoby związane z tymi grupami mogą podlegać zatrzymaniu i innym ograniczeniom podczas pobytu w Chinach. Ponadto protestujący mogą zostać zatrzymani podczas pobytu w Chinach, a rząd może ograniczyć ich podróże do tego kraju. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie protestów politycznych.

Unikanie głównych świąt

Podczas podróży do Chin należy unikać głównych świąt. Podczas gdy zagraniczni turyści mogą odwiedzać Chiny, kiedy tylko chcą, miejscowi mają ograniczenia w podróżowaniu podczas świąt narodowych. W tym czasie większość firm oferuje ograniczony płatny urlop. Święto Pracy lub Święto Majowe to popularny termin podróży w Chinach. Poza tym, że jest to czas na rodzinne zajęcia, jest to również dzień, w którym większość firm jest zamknięta.

Chiński Nowy Rok to 3-dniowe święto o krótkim okresie trwania. Ponieważ święto to jest obchodzone przez Chińczyków w całym kraju, bilety kolejowe są często wyprzedane, a ceny hoteli są zazwyczaj wyższe. Chociaż ten czas często spędza się w domu, zdecydowana większość Chińczyków podróżuje do miast w swoich rodzinnych miejscowościach i ich okolicach. Utrudnia to podróżowanie w czasie Chińskiego Nowego Roku osobom z zagranicy, zwłaszcza jeśli zamierzają odwiedzić słynne Zakazane Miasto.

Poruszanie się po Chinach

Prowadzenie samochodu w Chinach różni się od prowadzenia samochodu w innych krajach zachodnich, ponieważ drogi są znacznie szersze i bardziej zatłoczone. Na większości chińskich autostrad obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h, natomiast na obszarach miejskich prędkość może być mniejsza i wynosić nawet 50 km/h. Przekraczanie dozwolonej prędkości jest w Chinach nielegalne. Przed wyruszeniem w drogę należy zapoznać się z lokalnymi przepisami. Wypożyczalnia samochodów może udzielić informacji na temat ograniczeń dotyczących wynajmu pojazdów w Chinach.

Przejazd środkami transportu publicznego jest doskonałym sposobem na poruszanie się po głównych miastach Chin. Publiczne autobusy i metro są liczne i bardzo tanie, a większość miast posiada dobry system metra. Można również korzystać z autobusów i samolotów, aby dostać się z jednego miasta do drugiego. Sieć kolejowa w Chinach jest stosunkowo szybka i niezawodna, więc będziesz w stanie dostać się do większości miejsc, do których chcesz się udać podczas pobytu w tym kraju.

Podobne Tematy:

Udostępnij

O autorze

Nazywam się Julia Wiśniewska, ekspertka w dziedzinie podróży ekologicznych. Promuję zrównoważony turystyk, pokazując, jak podróżować z szacunkiem dla środowiska i kultur lokalnych. Moje artykuły skupiają się na odpowiedzialnych praktykach podróżniczych, zachęcając do głębszego zrozumienia i większego zaangażowania w ochronę naszej planety.