Born To Travel

Twoje źródło inspiracji i praktycznych porad dotyczących podróży. Odkryj z nami najpiękniejsze zakątki świata, poznaj kultury, tradycje i sekrety ukryte w odległych miejscach. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Bułgarii? Oto kilka ważnych faktów, o których warto pamiętać, w tym konserwatywna społecznie kultura tego kraju, tanie noclegi, ryzyko COVID-19, miejsca wpisane na listę UNESCO i wiele innych. Jeśli planujesz zwiedzać kraj bez samochodu, możesz zaoszczędzić do 30% na wynajmie samochodów. Pamiętaj jednak, aby dobrze poszukać i zaplanować swoją podróż przed wyjazdem! A więc zaczynajmy!

Kraj konserwatywny społecznie

Jednym z czynników, który ukształtował krajobraz polityczny Bułgarii, są traumatyczne przeżycia historyczne. Od końca XVIII wieku Bułgarzy dążyli do emancypacji narodowej. Ta przyczyna polaryzacji stała się głównym tematem dyskursu politycznego. Dramatyczne wydarzenia wstrząsnęły świadomością narodową i pozostawiły trwałe ślady. Partie polityczne nie są jednak w stanie wykorzystać tej narodowej traumy. W Bułgarii partie społeczno-konserwatywne stanowią mniejszość.

Rząd UDF od 1991 roku przeprowadził szeroko zakrojone reformy, reorientując politykę zagraniczną Bułgarii w kierunku Stanów Zjednoczonych i Europy. Jednak już po roku reformy te postępowały powoli, wywołując powszechne zaniepokojenie wśród klasy robotniczej, zwłaszcza Turków. Ostatecznie MRF postanowiła wycofać swoje poparcie dla rządu, a UDF pozostała w opozycji. System ubezpieczeń społecznych w kraju jest skomplikowaną siecią drzwi obrotowych, trudną do przebrnięcia, zwłaszcza w tak małym kraju.

Tanie noclegi

Jeśli masz ograniczony budżet, jest wiele możliwości taniego zakwaterowania w Bułgarii. W Sofii znajduje się wiele drogich hoteli, ale jest też wiele świetnych hosteli i pensjonatów, które są bardziej przystępne cenowo – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu https://pichaloweranczo.pl. Wiele z nich prowadzonych jest przez miejscowych i możesz spodziewać się, że będziesz dzielić łazienkę i podstawowe pokoje z innymi gośćmi. Ponadto, zatrzymując się w hostelu, poznasz bułgarski styl życia z innej perspektywy.

Jeśli szukasz miejsca na nocleg w Bułgarii z ograniczonym budżetem, rozważ przytulny, ekologiczny apartament. Takie apartamenty znajdują się zazwyczaj w małych miejscowościach w górach lub na wybrzeżu. Dostępne są także apartamenty przyjazne zwierzętom. Takie apartamenty są idealne na tani wypoczynek w Bułgarii. Należy tylko pamiętać o planowaniu z wyprzedzeniem i odpowiednim budżecie. Możesz znaleźć niedrogie bułgarskie zakwaterowanie w najlepszych lokalizacjach! Poświęć trochę czasu na zwiedzanie kraju, a spędzisz wspaniałe wakacje.

Zagrożenie wirusem COVID-19

Sprawdź aktualne zagrożenie wirusem COVID-19 przed podróżą do Bułgarii. Bardzo ważne jest uzyskanie prawidłowego świadectwa szczepienia, ponieważ Bułgaria jest jednym z krajów zagrożonych tą chorobą. Władze bułgarskie zaakceptują zaświadczenie o szczepieniu otrzymane w Kanadzie. Jednak niektóre kraje Unii Europejskiej mogą wymagać, aby przed zaakceptowaniem zaświadczenia zostało ono przetłumaczone, potwierdzone notarialnie, uwierzytelnione lub zalegalizowane. Jeżeli rozważasz wyjazd do Bułgarii, zalecamy skontaktowanie się z Ambasadą Bułgarii w Kanadzie w celu ustalenia aktualnych wymagań.

Read more about:   Popularne atrakcje w Zakopanem, Polska

Jest kilka rzeczy, które należy zrobić przed wyjazdem do Bułgarii. Po pierwsze, należy zapoznać się z informacjami CDC na temat ryzyka związanego z wirusem COVID-19. Informacje te są często aktualizowane, dlatego najlepiej sprawdzać je regularnie. Warto również skontaktować się z liniami lotniczymi lub władzami bułgarskimi w celu uzyskania informacji o ewentualnych szczególnych ograniczeniach. Jeśli lecisz z Wielkiej Brytanii do Bułgarii, upewnij się, że masz odpowiednie szczepienia przed podróżą do tego kraju.

Zabytki wpisane na listę UNESCO

W Bułgarii znajduje się wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO. Jednym z takich miejsc jest grobowiec pszczeli. Komora grobowa jest okrągła i ma wąski korytarz, a jej powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Została wpisana na listę UNESCO. W 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie grobowca jest obowiązkowym punktem programu każdego bułgarskiego turysty. Zabytek ten jest częścią dużej trackiej nekropolii i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w kraju.

Innym obiektem wpisanym na listę UNESCO w Bułgarii jest starożytne miasto Nesebar. Położony 35 km od głównego nadmorskiego miasta Burgas, Nesebar jest jedną z najstarszych osad w Europie. Zostało wpisane na listę UNESCO w 1983 roku i posiada wiele historycznych eksponatów. Park Narodowy Pirin to kolejny obiekt wpisany na listę UNESCO w Bułgarii. Ten chroniony obszar jest najstarszym miejscem w kraju.

Porady dla podróżnych LGBT+

Mimo że Bułgaria jest krajem prawnie homofobicznym, społeczność LGBT+ nie spotkała się w ostatnich latach z dużą dyskryminacją. Należy jednak pamiętać, że choć Bułgaria jest krajem bardziej akceptującym homoseksualistów niż wiele innych części Europy, niektórzy mieszkańcy wciąż wahają się przed publicznym okazywaniem uczuć. W Bułgarii odbywa się coroczny festiwal dumy gejowskiej, Sofia Pride, który przyciąga lokalną negatywną uwagę. Jest to jednak łagodzone przez wzmożoną obecność policji i środki bezpieczeństwa. Podróżujący geje powinni zachować szczególną ostrożność, aby zachowywać się dyskretnie i unikać publicznego okazywania uczuć.

Aby zachować bezpieczeństwo podczas podróży do Bułgarii, należy zapoznać się z przepisami i zwyczajami panującymi w tym kraju oraz skonsultować się z organizacjami działającymi na rzecz praw osób LGBTQ+. Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych i Interseksualnych (International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender and Intersex Association) przygotowało obszerny profil Bułgarii, zawierający informacje o lokalnych przepisach i sytuacji osób LGBT+. Human Rights Watch opublikowała także listę rekomendowanych firm LGBT+ w Bułgarii, w tym w Sofii.

Podobne Tematy:

Udostępnij

O autorze

Jestem Marek Zieliński, miłośnik przygód i ekstremalnych wypraw. Od zimowych wypraw na biegun po nurkowanie w odległych zakątkach oceanów – szukam wyzwań, które testują moje granice. Przez moje artykuły, chcę pokazać, że każdy może odnaleźć swoją przygodę, niezależnie od stopnia trudności.