Born To Travel

Portal podróżniczy dla każdego odkrywcy. Wszystko na temat naszego stylu życia w jednym miejscu.

Poruszanie się po Republice Czeskiej jest łatwe i niedrogie, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby było to bezpieczne doświadczenie. System transportu publicznego w Pradze jest jednym z najlepszych na świecie, ale ma też pewne wady. Po mieście można poruszać się metrem, samochodami osobowymi, autobusami i pociągami podmiejskimi. Należy uważać na oszustwa taksówkowe i przypadki przechodzenia przez jezdnię, a także starać się unikać naturalnych krużganków z piaskowca.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z wowtravel.pl

Unikanie przechodzenia przez jezdnię

Jest kilka sposobów na uniknięcie przechodzenia przez jezdnię podczas podróży po Republice Czeskiej. Po pierwsze, należy pamiętać, że chodzenie po ulicach jest w Czechach nielegalne. Chociaż rzadko zdarza się, że zostaniesz aresztowany za przechodzenie przez jezdnię, może się to zdarzyć. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać poniższych zasad. Jeśli chcesz, możesz także prowadzić wypożyczony samochód z ważnym pozwoleniem na jazdę po autostradzie. Należy jednak pamiętać, że przepisy te różnią się w zależności od gminy i że należy przestrzegać wszystkich znaków drogowych.

Po drugie, należy pamiętać, że w Czechach można spotkać ubranych na czarno kontrolerów biletów, którzy sprawdzają bilety. Szukaj ich małych metalowych plakietek z napisem „Prepravni Kontrola” i bądź przygotowany na zapłacenie niewielkiego mandatu. W Republice Czeskiej mandat ten może wynosić od 50 CZK do tysiąca CZK. Pamiętaj, aby zapłacić mandat niezwłocznie lub poprosić o pokwitowanie. Po trzecie, należy pamiętać, że tramwaje mają pierwszeństwo przed pieszymi, nawet na przejściach dla pieszych.

Unikanie kantorów wymiany walut

Choć Czechy są członkiem Unii Europejskiej, kraj ten nadal posiada własną walutę. Podróżni często mają trudności z orientacją w cenach w sklepach, wyborem właściwego banku i kantoru wymiany walut. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat czeskiego prawa i przepisów, wypłat z bankomatów i kantorów wymiany walut. Omówimy również najważniejsze kursy wymiany walut i sposoby ich unikania.

Read more about:   Znajdź swoją przygodę w Dubaju!

Jeżeli podróżujesz do Czech bez lokalnej waluty, powinieneś być świadomy drobnej przestępczości. Choć kraj ten ma niski wskaźnik przestępczości, odnotowano kilka przypadków napaści na tle seksualnym. Zachowaj ostrożność, przyjmując otwarty alkohol w barze i nie zostawiaj napojów bez opieki. Należy pamiętać, że w centrum miasta przepisy dotyczące ruchu pieszych są ściśle egzekwowane, a jeśli nie zapłacisz, możesz trafić do sądu za odmowę zapłaty. Unikaj takiej sytuacji, nosząc przy sobie drobne banknoty, które możesz łatwo wymienić, i wymieniaj je tylko w razie potrzeby.

Unikanie oszustw taksówkowych

Jednym z najbardziej powszechnych oszustw w Pradze jest schemat „zagubionego turysty”. W tym przypadku osoba lub grupa osób podaje się za zagubionego turystę lub policjanta i żąda pieniędzy lub paszportu. Następnie zabierają Twoje rzeczy i uciekają. Jeśli oszust mówi po czesku, może łatwiej mu się wywinąć. Jeśli czujesz się niekomfortowo, będąc ofiarą tego oszustwa, grzecznie odejdź.

Można uniknąć oszustw taksówkowych, korzystając z aplikacji, która dzwoni do legalnych firm. Możesz skorzystać z usług hotelowego konsjerża lub stoiska informacyjnego, aby zadzwonić do legalnie działających taksówek. Aby skontaktować się z legalnie działającą firmą taksówkarską, należy skorzystać z numeru AAA Taxi (22233222) lub FEBA (726-7737-930). Innym sposobem na uniknięcie oszustw związanych z taksówkami jest korzystanie z renomowanej aplikacji, takiej jak Liftango, która wzywa tylko renomowanych kierowców.

Unikanie krużganków z naturalnego piaskowca

Jeśli w tym roku wybierasz się do Czech, możesz zrobić kilka rzeczy, aby uchronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z krużgankami z naturalnego piaskowca. Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) zaktualizowało ostatnio informacje dotyczące zdrowia podróżnych, włączając do nich środki ostrożności związane z COVID-19, chorobą przenoszoną drogą płciową. W tym artykule skupimy się na ochronie siebie i swojej rodziny.

Similar Posts:

Udostępnij