Born To Travel

Portal podróżniczy dla każdego odkrywcy. Wszystko na temat naszego stylu życia w jednym miejscu.

Jeśli chodzi o nagłe przypadki medyczne, hipotermia to nie żart. Może ona dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Oto kilka sposobów, jak rozpoznać jej objawy. Hipotermia, często spowodowana parowaniem lub lekami psychiatrycznymi, może być poważnym stanem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, może na nią cierpieć, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Hipotermia jest stanem nagłym

Objawy hipotermii obejmują utrzymujące się fioletowe palce u rąk lub nóg, rozszerzenie źrenic i halucynacje. Inne późne objawy to drgawki mięśni, zmniejszenie częstości oddechów i osłupienie. W przypadku utrzymywania się któregokolwiek z tych objawów należy wezwać pogotowie ratunkowe. Objawy hipotermii powinny być ocenione przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Poniżej przedstawiono objawy hipotermii i sposoby postępowania zapobiegające jej rozwojowi.

Może zdarzyć się każdemu

Chociaż hipotermia jest zwykle kojarzona z bardzo niskimi temperaturami, może wystąpić nawet w niskich temperaturach lub podczas zanurzenia w lodowatej wodzie. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u osoby, którą znasz, natychmiast zwróć się o pomoc do lekarza. Jeśli to możliwe, zdejmij z ofiary mokrą odzież, która mogła ulec wychłodzeniu lub zamoczeniu. Jeśli podejrzewasz, że dana osoba jest w stanie hipotermii, zdejmij całą mokrą odzież i natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Powodowane jest parowaniem

Gdy jest Ci zimno, możesz tego nie czuć, ale parowanie jest jedną z głównych przyczyn hipotermii. Para wodna z Twojego ciała wyparowuje w tempie zależnym od gradientu ciśnienia pary, przepływu powietrza przez powierzchnię i temperatury ciała. Jednak gdy jest zimno, parowanie powoduje również utratę ciepła przez skórę. Dlatego tak ważne jest stałe nawadnianie organizmu, aby nie wpaść w pułapkę hipotermii.

Read more about:   Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podróżując do Chin

Powodują ją leki psychiatryczne

Leki przeciwpsychotyczne powodują hipotermię u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a stan ten może być szczególnie problematyczny w warunkach szpitalnych. Leki przeciwpsychotyczne mogą wpływać na termoregulację, a stosowanie chloropromazyny, na przykład podczas operacji, hamuje kompensacyjne reakcje na ochłodzenie ciała. Dlatego w warunkach szpitalnych ważne jest częste monitorowanie temperatury ciała pacjentów. Retrospektywny przegląd dokumentacji medycznej pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wykazał, że leki te są najbardziej prawdopodobną przyczyną hipotermii.

Może wystąpić w domu

Niemowlęta i małe dzieci są najbardziej narażone na hipotermię i nie powinny być pozostawiane same w zimnym pomieszczeniu. Małe dzieci tracą ciepło szybciej niż dorośli i nie mogą ogrzać się przez dreszcze. Starsi dorośli są również podatni na hipotermię ze względu na wolniejszy metabolizm i mniejszą aktywność fizyczną. Aby uniknąć problemów, należy często sprawdzać temperaturę w ich domach. W przypadku ciężkiej hipotermii należy szukać pomocy medycznej.

Leczenie

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na stan zwany hipotermią, dopóki objawy się nie nasilą. W ciężkich przypadkach tętno i oddychanie spowalniają się, a osoba może zapaść w śpiączkę lub nawet umrzeć. Na szczęście istnieje prosty sposób leczenia hipotermii, zanim stanie się ona śmiertelna. W większości przypadków do hipotermii może dojść w wyniku długotrwałego przebywania w bardzo niskich temperaturach lub zanurzenia się w zimnej wodzie. Niektóre schorzenia również mogą prowadzić do hipotermii, dlatego zawsze najlepiej jest zachować bezpieczeństwo i jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza.

Similar Posts:

Udostępnij