Born To Travel

Twoje źródło inspiracji i praktycznych porad dotyczących podróży. Odkryj z nami najpiękniejsze zakątki świata, poznaj kultury, tradycje i sekrety ukryte w odległych miejscach. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę!

Często zadawane jest pytanie, czy podróż samolotem jest tania – dlaczego jest tak tania? Odpowiedź może Cię zaskoczyć! Chociaż tanie podróżowanie samolotem ma swoje wady, to dla wielu podróżnych zalety znacznie przewyższają wady. Na przykład amerykańscy pasażerowie mogą być zazdrośni o tanie bilety swoich własnych linii lotniczych, ale europejskie linie lotnicze są znacznie tańsze od amerykańskich odpowiedników. Co więcej, europejskie linie lotnicze oferują loty transatlantyckie za ułamek kosztów!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale podroz.net

Linie lotnicze przyjmują model biznesowy

Linie lotnicze od wielu lat koncentrują się na zdobywaniu i utrzymywaniu udziału w rynku, potencjale zysku i rentowności połączeń między miejscem pochodzenia a miejscem przeznaczenia. Amerykański rynek krajowy osiąga dojrzałość, a rynek Unii Europejskiej zmierza ku nasyceniu. Natomiast rynki dalekowschodnie i afrykańskie mają przed sobą jeszcze wiele lat dojrzewania. Na rynku zachodzą jednak pewne zmiany, które sprawiają, że stają się one atrakcyjne dla przewoźników. Oto kilka strategii, które linie lotnicze mogą wykorzystać w celu zwiększenia zysków:

Jedną z nich jest model zwany hub-and-spoke. Model ten opiera się na złożonej sieci węzłów, ale pozwala im obsługiwać większą liczbę miejsc docelowych, minimalizując jednocześnie wpływ opóźnień i odwołań lotów. Wadą tego modelu jest to, że ogranicza on elastyczność linii lotniczych, a w wielu przypadkach także oferowane przez nie „udogodnienia”. Wymaga również wolniejszego tempa prowadzenia działalności gospodarczej.

Konkurencja

Lotniska wspierają konkurencję między przewoźnikami, podczas gdy linie lotnicze z nią walczą. Choć linie lotnicze twierdzą, że są konkurencyjne, często podejmują inicjatywy polityczne mające na celu utrzymanie kontroli i ochronę zysków. Zwalczając pomysły promujące konkurencję, ograniczają konsumentom wybór i możliwość porównywania taryf. W rezultacie ceny podróży lotniczych pozostają wysokie, a konsumenci nie zawsze otrzymują najkorzystniejszą ofertę. Niniejszy artykuł analizuje rolę portów lotniczych w poprawie doświadczeń konsumentów.

Porty lotnicze odgrywają istotną rolę w określaniu stopnia konkurencyjności rynku lotniczego. Na rynkach, na których lata większość pasażerów, średnia liczba przewoźników wynosi 3,3. Spadek ten jest w dużej mierze wynikiem niedawnej fuzji linii lotniczych US Airways i American. Fuzja ta utrudniła konkurencję liniom lotniczym, ale wynikające z niej połączenie dwóch największych przewoźników zmniejsza konkurencję między liniami lotniczymi. A ponieważ linie lotnicze nie chcą tracić klientów, branża potrzebuje konkurencji, aby utrzymać wysokie zyski.

Podróże sezonowe i wakacyjne wpływają na ceny

Na ceny lotów często mają wpływ duże święta. W Stanach Zjednoczonych główne święta, takie jak Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie, znacznie podnoszą ceny biletów. Popularnymi terminami podróży są także weekendy Memorial Day, Labor Day oraz weekend poprzedzający święto 4 lipca. Można też poszukać tańszych lotów przed lub po tych świętach. Na przykład linie lotnicze British Airways oferują tanie loty transatlantyckie po Bożym Narodzeniu. Należy jednak pamiętać, że ceny lotów nadal podlegają wahaniom sezonowym, a ceny, które można znaleźć, mogą się różnić w zależności od kraju.

Read more about:   Popularne atrakcje w Zakopanem, Polska

Linie lotnicze zazwyczaj obniżają ceny lotów, definiując „szczyt” i „ramię” sezonu na podstawie cen biletów. Jednak nie wszystkie linie lotnicze stosują te terminy. W miesiącach letnich ceny biletów krajowych linii lotniczych wynoszą średnio około 400 USD w obie strony, co stanowi 24% wzrost w stosunku do cen sprzed roku. Często bilety poza sezonem nie podlegają zwrotowi. Dlatego podróżując w tym okresie, należy liczyć się z wydatkami większymi, niż się spodziewamy.

Tanie linie lotnicze oferują tanie bilety

Tanie linie lotnicze mogą zapewnić super tanie bilety, ale trzeba wiedzieć o pewnych rzeczach. Jeśli szukasz taniego biletu lotniczego, pamiętaj, że takie loty mogą nie obejmować żadnych dodatków, takich jak posiłki czy Wi-Fi. Prawdopodobnie będziesz też musiał poradzić sobie z zatłoczonymi siedzeniami i brakiem rozrywki podczas lotu. Ponadto loty te często odbywają się z drugorzędnych lotnisk, co zwiększa koszty podróży.

Pomimo że wiele tanich linii lotniczych oferuje tanie bilety, koszty usług dodatkowych mogą okazać się zbyt wysokie. Możesz zostać obciążony wyższą opłatą za koce lub wybór miejsca. Pomimo niskich cen biletów, linie te mogą pobierać dodatkowe opłaty za inne niezbędne usługi, takie jak wynajem samochodu czy ubezpieczenie podróżne. Opłaty te mogą się sumować i w efekcie dać wyższą kwotę niż ta, którą zaplanowałeś. Jednak nie musi tak być.

Linie lotnicze stosują wyższe ceny dla osób podróżujących w interesach

Podróżujący w interesach, choć stanowią tylko 12% pasażerów linii lotniczych, są często bardziej dochodowi niż ich koledzy. Średnio wydają oni dwa razy więcej na bilety lotnicze niż osoby podróżujące w celach rekreacyjnych. Co więcej, płacą za loty bez międzylądowań i dostępność lotów w ostatniej chwili. Co więcej, podróżni ci są zazwyczaj skłonni zapłacić więcej za miejsce premium, co linia lotnicza może wykorzystać do zwiększenia swojej marży zysku. Należy jednak pamiętać, że osoby podróżujące służbowo rzadko wybierają miejsca premium, ponieważ bardziej od dobrej ceny cenią sobie elastyczność i łatwość połączenia.

Mniej osób podróżujących służbowo oznacza wyższe ceny biletów lotniczych, ale jest jedno zastrzeżenie: osoby podróżujące służbowo są skłonne zapłacić wyższą cenę za wygodę i spokój. Wynika to z faktu, że koszty biletów lotniczych dla osób podróżujących w celach służbowych są subsydiowane przez osoby podróżujące w celach służbowych, które zazwyczaj szukają biletów lotniczych w klasie ekonomicznej i korzystają z ofert last minute. O ile jednak osoby podróżujące w celach rekreacyjnych często wydają mniej, o tyle osoby podróżujące w celach służbowych zazwyczaj kupują bilety z wyprzedzeniem i wydają więcej niż osoby podróżujące w celach rekreacyjnych.

Podobne Tematy:

Udostępnij

O autorze

Nazywam się Agnieszka Baran i jestem profesjonalną blogerką podróżniczą. Moje podróże skupiają się na kulturze i historii, a przez moje teksty pragnę podzielić się wiedzą i doświadczeniem zdobytym w najodleglejszych zakątkach globu. Pisanie o podróżach to dla mnie sposób na dzielenie się pasją i inspiracją z innymi.